המשרד הביתי

הקורונה שינתה את העולם ושנת 2020 היתה כמו שנת שבתון עד כדי כך שב-2021 עלו לכבישי ישראל 300,000 רכבים חדשים !!! גם ככה היו לפני כן פקקים, אבל המספר האסטרונומי הזה יוצר פקקים עצומים , לא רק בבוקר, אלא בכל שעות היום. הרבה שכירים מבקשים מהמעסיקים שלהם לעבוד מהבית כך שהמשרד הביתי הפך להיות אטרקטיבי. עם הטכנולוגיה של היום זה אפשרי – יש לנו זום, ווצאפ אינטרנט מהיר ועוד.

פינת העבודה הביתית משמשת גם לשעות פנאי רבות – גלישה באינטרנט עם אחד מבני הבית, משחקים וירטואליים, קריאת חומר במחשב, ובהתאם מהווה באופן ספונטני או ידוע מראש מקום בו גם מארחים – יושבים עם לקוח על כסאות מנהלים, משוטטים עם חבר או מכר מזדמן מול המחשב, משוחחים סביב שולחנות עבודה ולא בסלון. על עניין אחד אין חלוקות הדעות: משרד ביתי צריך להיות נעים, מזמין ונוח לעבודה.
צריכים להתקיים בו כל אותם מרכיבים תכנוניים ועיצוביים כמו במשרד מחוץ לבית, הווה אומר סדר מוקפד, ארגון נוח לשמירה, תכנון נכון וארגונומיה מוצלחת וידידותית, אולם גם מידה נכונה של אינטימיות. כסא מנהלים, שולחן משרדי ואף כסאות לאירוח חשובים בו כמו בכל משרד אחר. סביבת עבודה ביתית צריכה להיות מקום בו מתקיימים במקביל אווירת עשייה לצד חמימות בעלת אופי נעים ומפרה, שמזמינה לעבודה בנעלי בית.

חלוקת חלל
אם עומד לרשותכם חדר שלם שיכול להפוך ולהיות משרד ביתי, הרי שפשוט למדי לתכנן אותו, שכן בתוך מרחב החדר תצטרכו למקם את האלמנטים הנדרשים, לרוב יהיו אלו שולחנות מנהלים, כסא משרדי, מדפים, ארון, ולצדם כל ההתקנים הנדרשים עבור מחשב, נייד או נייח, והאביזרים הנלווים לשימוש בו.
אם אין חדר, הרי שתצטרכו לחפש נישה קיימת למקם בה פינת עבודה, או ליצור אחת כזו בעזרת בלוקים, קיר גבס או מחיצה ניידת. השתמשו בנתוני המרחב הבנוי על מנת להתאים אליו את פינת העבודה: חפשו גומחות, פינות לא מנוצלות, שטחים מבוזבזים, ורצוי שיהיו לצד חלון או פתח אחר.
אזור עבודה שנמצא בתוך "פינה" או מרחב מוגדר אחר, אפילו אם אין אלו ארבעה קירות ודלת, יקנה תחושת פרטיות נחוצה. רצוי לקחת בחשבון, כי אם מדובר בפינת עבודה פתוחה במלואה או חלקית לשאר הבית, הרי שעדיף לשמור על קו סגנוני התואם את סביבת הבית, ואם מדובר במתחם שהוא חדר סגור, הרי שאפשר לצאת מהקווים ולבחור בכל סגנון עיצובי מבוקש.

ריהוט של משרד ביתי
כמו בכל משרד או מרחב עבודה, גם כאן נדרש שולחן מחשב או שולחן מנהלים, שיתאים ארגונומית ליושב מולו, וגובהו כ-75 ס"מ באופן ממוצע. כיסא בעל מנגנון מתכוונן יהיה יעיל במיוחד עבור חדר עבודה ביתי בו יותר ממשתמש אחד – כל "טרמפיסט" בחדר יתאים לעצמו את גובה הכיסא, וירגיש בבית…
ריהוט משרדי משלים מספק סדר וארגון, שכן נדרשים פתרונות אחסון רבים לתקליטורים, ניירת אישית, חומרי לימוד ועבודה, כלי כתיבה ועוד. מקמו בסמיכות ארון אחסון סגור ואטום, להכלת אלמנטים נטולי חן, בעיקר במרחב עבודה ביתי פתוח.
עבור פינת עבודה משותפת ניתן לשלב מספר יחידות מגירות אישיות, רצוי על גלגלים, כל אחת מהן תשרת משתמש אחר במשרד. אלו צריכות להיות נגישות, ניידות, ויאפשרו עבודה נוחה וזמינה.
אמנם חשוב לשלב מגירות, מדפים וקופסאות בהישג יד מעמדת הישיבה, אך השאירו מרחב פנוי לצד השולחן, לטובת אוויר רעיוני לנשימה, מרחב מחייה עילי ותחתי – שכן גם רגליים צריכות מקום נוח.

אביזרים שתורמים לאווירה
חישבו על עיצוב סביבת עבודה ביתית כעל המשך ישיר של הבית, ולא של המשרד כפי שאתם רגילים לראות אותו. לכן, חשוב "לחמם" את המתחם, ולא ללכת שבי אחר האווירה המקובלת במרבית פינות העבודה: קרירות הנובעת ממחשב, מדפסת, סורק וטלפוניה, עשויי פלסטיק שחור, לבן או בז’ משמים.
נטרלו את אווירת המשרד בעזרת שימוש רב יותר מהרגיל בעץ, ולא במתכת או זכוכית, שלבו וילונות בד ולא תריסים ונציאניים, שימו למרגלותיהם שטיח צמרירי ורפדו כיסא משרדי בבד בעל גוון חם כאדום, צהוב או כתום.
בחירת צורות שאינן מלבניות יעילה עבור משרד ביתי גדול מידות, שכן אלו גוזלות שטח יקר, אך סביב שולחן כתיבה עגול, אובלי או אמורפי, נוח ונעים לשבת, והוא מזמין לישיבה זורמת, בעלת מוטיבים אורגניים ההולמים טרנדים עדכניים.
כדאי להוסיף אביזרים בעלי אופי אישי – סל ניירות מסוגנן וצבעוני, עציצים המותאמים לכמות האור בסביבה ותמונות מאירועים משמחים.

 

כתיבת תגובה

תפריט נגישות