עיצוב חדר הרחצה

המקלחת היא המקום בו אנו מתארגנים, מתנקים ומתייפים אם לקראת יציאה או לקראת השינה. המקלחת הביתית צריכה להתאים לצרכים האישיים שלנו.

הבנייה המודרנית של השנים האחרונות הביאה איתה חידושים רבים בתחום האמבטיה, שהיו בעבר חדרים משעממים וחסרי יצירתיות. בעידן הנוכחי הם הפכו למרכיב חשוב בתכנון החללים. חדר הרחצה אמור להיות מקום מפנק, לכן חשוב המרחב שלו. אסור להתקמצן על זה בתכנון הבית. חדר הרחצה אמור להיות בפרופורציה עם חדר השינה, לא הגיוני לתכנן חדר שינה ענק, אבל המקלחת המחוברת אליו קטנה יחסית. גם הפונקציונאליות חשובה, שיהיה מקום אחסון ולא יהיה בלגן, שתהיה מראה מספיק גדולה ותאורה טובה שאפשר יהיה להתאפר או להתגלח. ניצול נכון של חלל האמבטיה עשוי להועיל משמעותית את השימוש הפונקציונאלי בו ובמקביל להעצים את תחושת המרחב. צבעים בהירים ייצרו אשליה של חלל גדול ושימוש בתאורה טבעית של חלון פתוח ישרה אוירה מרווחת יותר.

מיקום המקלחת

כדי לקבוע את מקומה של המקלחת בבית יש להתחשב בגורמים שונים. בין השאר, כדאי לתת את הדעת על התייחסותו לשאר החדרים – לסמיכותו לחדר השינה של ההורים, להרחקתו מחדרי הילדים והמטבח (למען הפרטיות) או להיפך, ועל תנאים אדריכליים מקדימים ככיווני פתחים (חלונות ודלתות)ומקורות אור ואוורור בבית. הפניית החלונות לכיוון צפון, למשל, תאפשר אור צפוני רך, שאינו מחמם בחוזקה את החלל החם והלח ממילא. אם אין פתחים במקלחת, רצוי להתקין ונטה, כדי שהמקלחת לא תסבול מהתעבות אדים ולחות שלא יכולה להשתחרר.

מעט על אינסטלציה

הגורם המשמעותי שיש לקחת בחשבון בעלות מערכת האינסטלציה הוא מס' נקודות האינסטלציה, המחברות למקור מים. בכל נקודות אינסטלציה מורכבים שני צינורות, למים חמים ולמים קרים. צנרת המעבירה מים חמים בלבד או מים קרים בלבד נחשבת לחצי נקודה. אמנם בעל מקצוע הוא שישלב את הצנרת, אך לא יזיק אם תדען מראש שעליו להתקין אותה בתוך הקירות בצורה אנכית ואופקית ולא בצורה אלכסונית ולהשתמש בצנרת מחומר שאינו מחליד. לצנרת פנימית נהוג להשתמש בצינורות פלסטיק גמישים או קשיחים, הם דוחים אבנית המצויה במים וקל להחליפם, אך הכרחי להגן עליהם בבית מפני חשיפה לשמש. צינורות SP המשלבים פלסטיק ואלומיניום הם גמישים ועמידים מאוד בלחץ ושחיקה. קוטר צינור למי דלוחין הוא 1.5 צול ואילו קוטר צינור למי שופכין הוא 4 צול. שניהם חוברים יחד לביוב המרכזי. כלל חשוב – אין לנקז מי גשם למי השופכין!

 

מעט על הצבעים

לצבעים משמעות רבה בהקניית האווירה בחדר הרחצה. מעבר לאשליה שהם מייצרים – תחושת מרחב גדולה או דחוסה, הם מעבירים מסרים של טמפרמנט ומצב רוח. השחור למשל ייתן תחושה של דרמטיות. לעומת-בטון אפור עם אריחים בגוון שמנת, לבן או אופווייט בשילוב עם פסי אלומיניום ונירוסטה – שיעניקו מראה מינימליסטי ואווירה שלווה. לחילופין, חיפוי קירות בגווני אדום סגול צהוב – ייצרו תפאורה צבעונית ועליזה.

חידושים בתחום האמבטיה

ניתן לייצר היום כמעט כל מוצר לחדר האמבטיה מבטון (כן כן מבטון)– כיורים , משטחים, אגניות ואמבטיות. בצורה כזאת ניתן לקבל כיור ומשטח יצוקים במקשה אחת ללא חיבורים והדבקות בסיליקון. ואתם קובעים את הצורה והצבע – כיור עגול, מרובע או מלבני. במקביל ניתן להזמין אריחים מוטבעים במגוון רחב של טקסטורות או תחריטים, אפילו לוגו של חברה.

אבן קיסר החלה לייצר כיורים ואמבטיות מאותם משטחי קוורץ שנהוג לשים במטבח או במקלחת, כך שניתן לקבל מקלחת שלמה מאותו חומר. את אותו משטח קוורץ ניתן גם ליישם על הקירות, והמראה שמתקבל אחיד ונקי.

אז לפני שאתם מתחילים לשפשף לקראת הפסח, הנה מספר עצות לניקוי משטחי האמבטיה:

  1. יש להרחיק ממשטחי הגרניט פורצלן נוזלים המכילים כוהל, הם עלולים להכתימם ולגרום לנזק בלתי הפיך.
  2. ניתן לנקות אריחי קרמיקה בכל חומרי הניקוי הביתיים הקיימים בשוק, למעט בחומרי ניקוי המכילים וקס, היות שחומרים אלה יוצרים שכבה שומנית שמותירה כתמים. אין לבצע לאריחי קרמיקה פוליש וללטשם.
  3. על מנת להסיר אבנית מאריחי הקרמיקה אפשר להוסיף מעט חומץ לדלי עם מי השטיפה.
  4. גם את האבנית שבאסלה ובאמבטיה ניתן להסיר בקלות באמצעות חומרי ניקוי מסירי אבנית הקיימים בשוק. השרייה בחומץ טבעי תביא לאותה תוצאה רק תארך זמן רב יותר.
  5. להסרת עובש מאריחי הקרמיקה ומהחיבורים בין דפנות האמבטיה והאריחים, מומלץ להשתמש בחומרי ניקוי המיועדים להסרת עובש בלבד.
  6. אין לנקות ברזים בעזרת סקוטש מחוספס וקשיח וגם לא בחומרים חריפים ובחומצות. הברקתם תעשה בחומרי ניקוי מיוחדים או בחומץ טבעי.

בהצלחה!

תפריט נגישות